22 Haziran 2016 Çarşamba

Elsa Kıyafeti


Zeynep Asya'nın Doğum günü için birsürü planları vardı. Günümüzdeki çoğu kız çocuğunun sevgilisi Elsa başroldeydi planlarında. Elsalı pasta, Elsa elbisesi daha neler neler. Ne yapalım bende uzun süre kumaş araştırdım, buldum buluşturdum dikiverdim birtane.
  Nasıl yaptığımı anlatmak istemiştim sözde. Ama hem dikip hem fotoğraf çekmek öyle zormuşki. Orasını uydur, burasını yap derken birçok aşamayı fotoğraflamamış olduğumu gördüm. Aşama aşama anlatan kişiler büyük çaba gösteriyorlar bu ayrı bir yetenek bence.Benden öğretici olmaz onu anladım efenim.
  Neyse elimden geldiğince anlatayım bari.

  Kumaşları seçiyoruz. Elsa hanımkızımız mavi pullu payetli,üzeri tüllü uzun pelerinli bir kıyafet giyiyior. Kısa etek asla düşünmeyin kızlarımız kabul etmiyor. İlla yerlerde sürünecek. Bide arkaya kuyruk gibi pelerin. Ayağınamı dolaşıyor, yürüyemiyormu hiç önemli değil illa olacak.

 1.Kumaşlar:Mavi payetli kumaş: 50 cm lik kumaş fazla bile geliyor. 130a yakın eni vardı benim kumaşın. 2 tane daha Elsa elbisesinin gövdesi çıkar.
        Payetli kumaş çocuğu rahatsız eder. Astar için ben beyaz pamuklu viskon kumaş kullandım. Oda çocuğun gövdesini saracak kadar yeter.
       Elbisenin gövdesinin üstü ve kolları için beyaz tül. bendeki tül kristal tül gibi sert değil.yumuşacık esnek birşey Cinsini bilemiyorum. Kollarını gövdesini hiç rahatsız etmedi buyüzden.
       Etek için açık mavi saten veya pamuklu kumaş. Saten kumaş çok aradım ama bulamadım birtürlü. İlk önce tafta kumaş aldım sonra ona kıyamadım. Ben onla koltuklarıma yastık yaparım,yarısınıda kalan payetli kumaşla tamamlarım diye düşündüm. kıyamıyorum hiç kumaşlarıma. Pamuklu yumuşacık bir kumaş kullandım etekte. Etek için çocuğun etek boyu kadar yeterli oluyor.
   Pelerin için üzeri kar tanesi baskılı tül çok aradım bulamadım. Onun yerine açık mavi renkte kristal tül kullandım. Kalan tüllüde  eteği birazcık daha pofidik,kabarık olsun diye iç etekte kullandım.

2.İğne olarak en kalın olanı kullanmanızı tavsiye ederim. 14 veya 16 numara. 3 tane iğne kırdım üç kat olan yerlerde.


 3.Üst gövdede payetle astar kumasın arasına tülü koyuyoruz. Sandviç gibi oluyor.

 4.Tül kısım astarla payetin arasındayken dikiyoruz.

5. Diktikten sonra astarla payet kumaşı düz taraflarına çevirince tül tek olarak kalıyor.

6. Çevirdikten sonra kumaş kaymasın , sabitlensin diye üzerinden tekrar dikiyoruz. Arka taraflarıda öyle tamamlayıp yanları birleştiriyoruz. Fermuarıda önce teyelleyip sonra makina ile dikiyoruz. Tülün üst kısmınıda çıtçıt dikerek bitirdim. Kollarıda takınca üst gövdemiz bitmiş oluyor.

 Eteği için istediğimiz uzunlukta dikdörtgen kumaşı büzdürerek üst gövdeye dikip, altını kıvırıyoruz. Aslında kloş olarakda kesip dikebilirsiniz. Kumaşı az almışım ben ancak böyle oldu.
Pelerin içinse ucuna misina dikmeye çalıştım ama beceremedim onu. İki kat ütlü büzdürüp ucuna kurdala diktim.  Roba kısmı ile payetin birleştiği yer ve pelerin tülüne 3 tane çıtçıt takmak suretiyle elbiseyle birleştirdim. İstediğinde  takıp çıkardığı birşey oldu.  Bunları dikerken Zeynep Asya okulda olduğu için prova edememiştim. Gelince giydirdim ve tabiki çok büyük olmuş. Sağından solundan içeri gire gire daralttım.
Sonuç Zeynep Asya çok beğendi. Bınca uğraşımada değdi sanki.


1 yorum:

  1. Merhaba internette kendim yapabilirmiyim diye gezerken sizin dikiminizle karşılaştım. Çok güzel olmuş. Bunun maliyeti nedir sorabilirmiyim

    YanıtlaSil

Blog Listem

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Lilypie First Birthday tickers

Lilypie Third Birthday tickers

Popüler Yayınlar