28 Nisan 2014 Pazartesi

RAHMİ KOÇ MÜZESİ-ÇENGEL HAN-ANKARA
Mart ayında gitmiştik Çengelhan'a. İlk gittiğimde 2006 yılıydı galiba çevresi harabeydi. Çukurhan daha restore edilmemiş, divan hotel olmamıştı. Hatta karşısında pilavoğlu han var. Orasıda ordaki yüncülerin deposu halindeydi. Biz gitmeden önce kardeşim pilavoğlu han var oranın kahvesi çok güzel oluyor orayada uğrayın dediğinde işi dalgaya vurmuş, orda pirinçhan var onu pirinç pilavıyla karıştırdın diye gevrek gevrek espiri yapmıştım. Gidince gördüm ki çengel han restorasyonu çevreye büyük değer katmış, kullanıcı profilini değiştirmiş ve benzer yapıların tadilatı için cesaret vermiş.Hakikaten de pilavoğlu han kullanıma açılmış çoktan. :)

Zeynep Asya müzeyi çok sevdi. Müzeye gideceğiz deyince tiyatro gibi bişey sandı önce. Oturup birşeyler izleyeceğiz diye düşündü. ama Koçların büyük koleksiyonundan dolayı hiç sıkılmadı. Müzede sergilenen okadar farklı çeşitte ürün var ki nereye bakacağımızı şaşırıyoruz. Eski hanın nasıl birşey olduğunu da tam kavrayamıyoruz bu yoğunluk yüzünden. 

Ayakkabıyı çok beğendi. Ne de kocamanmış bu diye şaşırdı.

Pencere içlerine kadar heryere girdi minik hanım.

Sağa sola koşturuken saçma sapan pozlarda verdi durdu.

Denizaltı kıyafetleri çok ilginç geldi bana. Onlarla nasıl su altında yürüyorlarmış.

En çokda oyuncak kısmını sevdim. Bu ahşap oyuncaklar çok sevimli. Hepsinden bende olabilseydi keşke.

Bu eşeğe binebilirsiniz yazıyordu. Asyacık çok mutlu oldu.


Bahçe kısmına yeni bir ek yapılmış orda tarım makinaları sergisi vardı. Birde bodrum katta dişçilik ve eczane kısımlarını eklemişler.
Eskilerin bir afişi. Çok sevimli.


Bahçedeki bu ineği görünce ooo aferin tosunuma deyip kafasına vurdu hemen bizim çok bilmiş hatun.


Alt katta çıkışa doğru çocuk akülü, aküsüz arabalarını görünce hepsine binmek istedi. Baba bunlar benim için dimi nolur bikere bineyim diye ne çok söylendi.


İlk müze deneyimimiz oldukça başarılı geçti. Üst katta birde çocuk atolyesi açmışlar. Biz gittiğimizde kapalıydı. Açık olsaydı daha eğlenebilirdi bizim ki zannımca. Daha 23 nisan ve daha bir sürü yazılacak konumuz birikti. Ne zaman kısmet olursa artık. Sevgiyle kalın.2 yorum:

  1. çok guzel bir anı olmus, maşallah asyaya

    YanıtlaSil
  2. bayılırım müzelere.. maalesef kocaeli de öyle çok gezilecek yerler yok.. çok yararlı bir gezi olmuş..

    YanıtlaSil

Blog Listem

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Lilypie First Birthday tickers

Lilypie Third Birthday tickers

Popüler Yayınlar