21 Ekim 2012 Pazar

İstanbul Gezisi 2

İstanbul'a gideli nerdeyse bir ay olacak.Kalan resimleri ancak ekliyorum ,ne kadar meşgul birisi oldum son günlerde.

                                                                 Sirkeci garı
Arabamızı park ettikten sonra Sirkeci garının önünden Yeni Camii ye doğru yürüdük.Şu İstanbul hakikaten ne güzelmiş.Her adımda insanı hayran bırakacak güzellikler var.
Yeni Camii
Yeni Camii deki bu kemere bayıldım ben.Gözlerden uzak saklı bir köşe gibi.
Oğlan çocuğu kılığındaki Zeynep Asya da çok sevdi mekanı.Koşturup durdu bir oyana bir bu yana.
                                            Yeni Camii İç avlusu ve içi

Camileri görmesi gezmesi güzel de bebek arabaları ve sakat arabaları için bir çözüm şart.Kocacığım o kadar merdiveni kucağında bebek arabası ile inip çıktı.Büyük eziyet.
  Cami çıkışı Mısır çarşısına girdik.Fotoğraf çekmeye yeltendim.Oda ne şarjı bitmek üzereymiş.Arabada kaldı şarj aleti.Eşim Gülhane parkının yakınında bulunan arabamıza sarj aletini almaya gitti koştura koştura.Akılsız başın cezasını ayaklar çeker.Akşamdan söylemiştim ona şarj aletini getirmesini:))
  Tarihi Mısır Çarşını Asya ile beraber hiç foto çekmeden gezdik.Yeni caminin önünde eşimle tekrar buluşup Topkapı sarayına doğru gittik.
   Hürrem sultan hamamının önünü kafe yapmışlar.Fotoğraf makinasını orda yarım saat şarj ettirdik.Sağolsunlar çok yardım severdiler.
Garsonlar Asya'yı pek sevdiler.Yabancı dilde seslendiler.Biz Türküz deyince sevindiler.Heryerde yabancı var  Türk'e rastlamak güzel bişey dediler:) Kafede ki tek Türk bizdik o an için.Sağda solda japon,Arap,İngiliz ,Fransızlar vardı.
  Topkapı sarayı:
1- ikinci giriş kapısı ,girişler 25 tl , müze kart  30 tl.(Bir sene boyunca istediğiniz kadar bir çok müzeye girebilirsiniz müze kart ile.daha hesaplı)
2-Sarayın dışındaki Sultan Ahmet çeşmesi.Kpss ye hazırlanırken tarihçi o kadar çok söylemişti ki bu eseri.Bir de yemiş odası vardı.o harem bölümünde sanırım.
3-sarayın en dıştaki kapısı.Burası ücretsiz.Resim sıralaması yanlış.Önce 3 numaralı resimdeki kapıdan giriliyor.çok güzel bir bahçesi var.Gir içeri huzur içinde çimlerin üzerinde kitap oku.
  Hazine odasına girmek için oluşan kuyruk.Kaşıkçı elmasını ve bir sürü mücevheri görmek var işin ucunda.
 
  Bebeklilere kötü haber.Sarayın bahçesi hariç hiçbir bölüme bebek arabası ile giremiyorsunuz.Ya dışarda bırakacaksınız ya da iki kişiyseniz birisi arabayı bekleyecek diğeri gezecek,nöbetleşe yani.Önce nöbetleşe gezdik bir kaç yeri sonra aman nolacak bebek arabasına dışarda diyip her bölümde kapı önüne bırakıp hep beraber girip gezdik.Hiç de birşey olmuyor içinde değerli bir eşyanız olmadığı sürece.
  Koskoca Osmanlının yönetildiği,kanunların konuşulup danışıldığı Divan'ın önünde bir minik Asya...
İçi de dışıda çini bezeli olan köşklerden ikisi.Diğerlerinde ya benim ya eşimin fotosu vardı,bunlarda yokmuş birtek:))
Hasbahçenin çeşmesi.Nazlı nazlı su akıyor.Osmanlı mimarisi çok zarif gerçekten.
 Saraydan sonra biraz mola verelim.Fotoğraf makinasını yine Hüreem Sultan hamamındaki büfeye bırakalım.Sırada Sultan Ahmet camii var.

2 yorum:

  1. biz de geçenlerde oralardaydık..şehri istanbul bambaşka..asya kız ne kadar büyümüş maşallah,ah benim kız ne vakit yürüyecek bakalım...

    YanıtlaSil
  2. Teşekkürler Filiz.büyüdü bizim kız baya bi.Senin Zelişte kocaman olmuş. 1 yaşına gelmiş bile çoktan.Asya yaşını bir ay geçe yürüdü.Zelişe çok az kalmış yürür yakında.

    YanıtlaSil

Blog Listem

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Lilypie First Birthday tickers

Lilypie Third Birthday tickers

Popüler Yayınlar