18 Haziran 2014 Çarşamba

17.06.2014 Kreşte İlk Gün

17/06/2014 salı günü minik sarı kelebeğim çok istediği heveslendiği kreşe başladı.

Sabah bir heyecanla uyandık. Kreşe ben götürdüm. İlk başta sessiz, çekingen gibiydi. Ama bu 5 dk bile sürmedi. Orda top havuzlu oyun alanı var. Ona gitti azıcık oynadı. Diğer çocuklarda servisle gelince öğretmeni de hadi artık sınıflara çıkalım mı deyince, "hadi anneciğim öpeyim seni artık işine git "diye geldi yanıma öptü ve uğurladı beni. 
hiç böyle kolay olacağını tahmin etmemiştim. Ne çabuk bıraktı bu kız beni ya. Kreştekiler ilk hafta yarım gün gitsin alışsın dediler.

 Ama Asya diğer çocuklarla uyku odasına gitmiş, tutturmuş bende burda yatacağım diye. Almaya gittim. Eve gidince anne hadi yastık yorgan alıp kreşe dönelim, orda uyumam gerekli, akşam olmadı ki daha diye ağladı. Biz kreşe gitmek istemez, orda durmaz diye düşünürken, o kreşten eve gelmek istemedi. İnşaal hep böyle devam eder. Sıkılmaz, öğretmenini ve arkadaşlarını sever. Eğitim hayatın başladı minik kızım, hayırlı uğurlu olsun.


Arabaya binmek için beklediği benzin pompası giriş yeri. Kapıyı açarken giriyor dibine kadar, kafasına çarpıp duruyordu. Dedim kızım bak sen şurda bekleyeceksin, arabanın kapısını açana kadar dedim. O gün bu gün diğer kapıdan binmiyor. Geliyor buranın önüne orda öyle bekliyor. Hatta  orda "çocuklar için bekleme yeri" yazıyor anne bak burda diyor. Bu kız tam görev adamı. ne denirse harfiyen uyuyor.4 Haziran 2014 Çarşamba

23 Nisan

Ne kadar tembelim taaa 23 nisan yazısını yeni ekleyebiliyorum.
O gün sabah erkende kalkıp eltimin kızı Elanur'un anaokulu gösterisine katıldık. Kalabalıktan, curcunadan hiçbirşey anlayamadık. Asya da ogün ayrı bir suratsızdı.


Birdaha nerden fırsat bulup giydirebileceğim diye düşünüp, karşemin kınasında aldığımız bindallıyı giydirdim. Minik sultan oldu. Ama uykusuzdu galiba biraz suratsızdı gün boyu.


Suratsız sultan...


İkiside güneşten doğru düzgün poz veremediler kuzucuklar.Tören sonrası kızım bana karahindibağ topladı. 

O toplarken ne kadarda büyüdüğünü düşündüm. Genç kız edasıyla bıdır bıdır topladı karahindibağlarını.


En sonunda da bütün kızlar toplanıp poz verdiler. Benim nazlı kızım sonunda yine huysuzlandı biraz.

Havada güzel olunca toplanıp hepberaber parka gittik. Sultan kızım kıyafetlerini çıkarıp günümüze döndü. Babası ile uçurtma uçurmaya çalışıp birtürlü beceremediler. :) artık başka sefere uçururlar....

2 Haziran 2014 Pazartesi

Zeynep Asya ile mutfakta

Mutfakta vakit geçirmeyi seviyorum. Bizim minik çırakta çok seviyor. Yumurta kırsın, etrafa un saçsın en sevdiklerinden.Minicik elleriyle kurabiye yoğursun. Hamurdan minik minik köftecikler yapsın çok seviyor mutfağı bu minik çırak. Belki yakında bir önlük dikebilirim çırağıma.


Aslında kekler arasında favorim bol havuçlu, üzümlü tarçınlı kek. Çok severim Zeyno içinde besleyici oluyor. Ama eltimin de geldiği bir gün çocuklara değişiklik olsun diye zebra kek denedim. Artistlik yapacamya ebru çalışması gibi oldu.:) gıda boyaları ile renklendirdim. Elanur ile Zeynep Asya pişmemiş hamurunu kaşık kaşık yediler. Ellerinden zor aldım.

Asya mutfakta en iyi yardımcım. Diyorum ki sen çıraksın ben ustayım. Önlükleri bağlıyoruz belimize. Ben söylemeden o söylüyor "ustam yumurta lazımmı, ustam birazda ben karıştırsam mı, ustam tadına bakabilirmiyiz "diye. Bayılıyorum ustam diyişine. Yumurtayı çırpmaya izin vermeyince ustalar karıştırır çıraklar yardım eder deyince ben sıkıldım sen çırak ol banane diye tutturması var bide.:)

Yine kek denemelerimizden bir foto zebra kekin kakaolusu.

Bizim evde birde kabarık olmayan kek seven biri var. Eşim kabarık kek sevmez. Onun için malzemeyi azaltıp daha büyük bir tepside yapıyorum kabarmasın fazla diye. Görenlerde aa bu kek kabarmamışki diyor. Napalım bizde böyle seviyoruz diyorum.


Son yaptıklarımızdan cafe fernando'nun tarifinden yaptığım çilekli tart var. O meyveleri nasıl zor dizdi anlatamam. Ben dizdim o tektek alıp yedi. aliyim mi, anne pastamla resmi mi çeksene diye ağladı bi sürede. Pastayı kendi yaptı sanıyor minik hanım ik içilek koydu diye. Tart hamuru kısmı biraz sert geldi bana. Tart hamurları öyle kıtırmı olur bilemedim doğrusu. Elmalı turta kıvamında bişey olur diye beklemiştim halbuki.
Şu aralar sürekli mutfaktayız. Organik arkadaşım, hamilelik yoldaşım annebak uçak bloğunun sahibesi sevgili işarkadaşımın çook önerdiği şu adreste   de anlattığı dondurmaları yapıp duruyorum habire. Haaftada bir anneme sütçüden süt aldırıp çeşit çeşit yapar oldum. Herşeyi beğenmeyen eşim bile sevdi bu tadı. 


Blog Listem

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Lilypie First Birthday tickers

Lilypie Third Birthday tickers

Popüler Yayınlar